BÁBOLNA DERBY 2008 2-4.05.2008

Prvý pretek obľúbeného seriálu Stredoeurópskeho vytrvalostného pohára 2008 (CEEC2008) sa už tradične konal v maďarskom mestečku Bábolna. Prvý májový víkend sa na štart medzinárodných FEI pretekov postavilo niečo vyše 100 pretekárov z 9 krajín. Jazdci z Maďarska, Nemecka, Rakúska, Poľska, Holandska, Česka, Rumunska a samozrejme aj zo Slovenska pretekali v sobotu na tratiach dlhých 160km, 120km a 80km a v nedeľu v národných súťažiach na tratiach dlhých 20km, 40km a 60km.

Organizátori pripravili kvalitný pretek na ktorom si dali obzvlášť záležať pretože úspešnosť tohoto podujatia im zaručuje usporiadanie Majstrovstiev sveta pre juniorov a mladých jazdcov, ktoré sú naplánované na 5.-6.september 2009 práve v Bábolne. Okrem vynikajúco vyznačených nových okruhov po okolitých lesoch a lúkach s minimálnych prevýšením sa aj do veterinárnej komisie podarilo pozvať skúsených FEI vet. rozhodcov z Tunisu, z Talianska a z Nemecka.

V najvyššej súťaži sa na štart CEI***160km preteku postavilo 23 dvojíc, z ktorých 12 dobehlo do cieľa. Ako prvý do cieľa dobehol a svoje víťazstvo z minulého roka obhájil Jozsef Toth na koni HANIMA z Maďarska. S priem. rýchlosťou 17km/hod dobehol do cieľa ako druhý Pavol Prikryl s kobylou SUMAINA a tretia Silvia Potočná na koni SILVIA. V nižšej rýchlosti 13,4km/hod sa podarilo prekonať túto náročnú súťaž aj Feiruz Boulbolovej s koňom Habib a spolu so Silviou tak tieto pretekárky so svojimi koňmi splnili kvalifikačné podmienky na MS 2008 v Malajzii. Vylúčení boli Lýdia Juríková s koňom Haisha pre krívanie na 103km a Feras Boulbol s kobylou Emira po prvých 43km.

V tento deň sa darilo aj na nižšej súťaži na CEI** 80km a to Lucii Staroveckej s angloarabom SATEN keď z 12 dvojíc obsadili pekné druhé miesto.

V nedeľu sa na národnej súťaži na 40km o prvé tri miesta podelili jazdci z klubu Al Asil LM a to Feras Boulbol na koni MUSAFER, CHarlotta Mlynčeková na koni FARADGE a Anna Závodská na koni SALIS. Štvrtá štartujúca Lenka Janáková po 20km musela pre silnú myopatiu kobyly Kambridge zo súťaže odstúpiť.lucia starovecká