BÁBOLNA DERBY 2009 1-3.5.2009VI. Ročník Bábolna derby 2009 CEN

V piatok 1.mája 2009 prebiehali národné súťaže už tradičného podujatia Bábolna derby, ktorých sa zúčastnilo okolo 50 jazdcov a koní. Po skúsenosti a kvalifikáciu na prvé FEI preteky prišli aj jazdci zo Slovenska. Národný pretek na 60km bol úspešný pre všetkých slovenských jazdcov. Spomedzi 21 pretekárov obsadila Alexandra Sedmáková na koni Alkahira siedme miesto s rýchlosťou 17,5km/h. Ostatné tri jazdkyne zo Slovenska bez väčších problémov zdolali všetky nástrahy trate a dodržali priemernú rýchlosť pod 16km/h. Dajana Jančeková na koni Ulajka obsadila desiate miesto, Zuzana Sitárová na koni Shagan jedenáste miesto a Soňa Chromeková na koni Sugajjara skončila na dvanástom mieste. Podľa nových vytrvalostných pravidiel sa súťaže započítavajú ako kvalifikačné na ďalší postup len ak sú v rýchlosti 16km/h alebo nižšej. Pretek CEN 90km odbehla v rýchlosti 13,5km/h juniorka Charlotta Mlynčeková a do cieľa tak spomedzi siedmich pretekárov prišla ako prvá. S kobylou MILAD tak získala kvalifikáciu pre ďalší štart, teraz už na CEI*. Tento národný pretek nedokončil Vraťo Gallo s kobylou SARAH.VI. Ročník Bábolna derby 2009 CEI – CEEC2009

Medzinárodné vytrvalostné preteky CEI*/**/*** sú v maďarskom žrebčíne Bábolna organizované tradične v prvý májový víkend. Tohto roku na VI.ročníku hostili 105 koní a jazdcov. Medzi jazdcov takmer z celej Európy prišiel aj jazdec z ďalekého Japonska. Skúšobnú jazdu „Test ride„ na prichádzajúce Majstrovstvá sveta juniorov a mladých jazdcov, ktoré sa uskutočnia v septembri na rovnakej trati, využilo veľký počet juniorov nielen z Európy.

Na štart najvyššej súťaže CEI***160km sa ráno o 5:00hod postavilo 14 štartujúcich. Dva 40km dlhé okruhy a štyri 20km okruhy najrýchlejšie zdolal víťaz uplynulých dvoch ročníkov Jozsef Tóth, no poslednou veterinárnou kontrolou neprešiel pre metabolické problémy koňa Obajan Facer a tak víťazstvo pripadlo na druhého jazdca v cieli Barbaru Komjathy s koňom Ezust Gepard s priem. rýchlosťou 17,68km/h. Zo štyroch slovenských jazdcov sa do cieľa podarilo vo výbornom čase prísť trom jazdcom. Feras Boulbol na koni MUSAFER s priem. rýchlosťou 16,22km/h skončil na piatom mieste, Lucia Starovecká na koni SATÉN na 8.mieste s priem rýchlosťou 14,69km/h a Silvia Potočná s kobylou SILVIA na 9.mieste s rovnakou rýchlosťou. Všetci traja jazdci zo Slovenska tak získali kvalifikáciu na Majstrovstvá Európy 2009, ktoré sa uskutočnia v septembri v talianskom v Assisi. Feiruz Boulbolová pre krívanie kobyly NAZIRA pretek nedokončila.

Zo slovenských pretekárov vo FEI súťažiach zabodovali aj jazdci v nižších súťažich. Víťazom súťaže CEI* 80km sa stala dvojica Adriana Černeková s koňom CHARLES s priem. rýchlosťou 22,20km/h a na treťom mieste skončila Darina Bartalská s koňom SUAOMA DORAT s priem. rýchlosťou 19,83km/h. Celkovo sa súťaže zúčastnilo deväť pretekárov.

Juniorská CEI* 80km bola pestrejšia. Dvadsaťtri juniorov sa postavilo na štart ráno o 7.00hod. Jeden okruh 40km a dva okruhy po 20km najrýchlejšie zdolala francúzska pretekárka Lea Vogler na koni TALIESIN s priem. rýchlosťou 19,46km/h. Siedme miesto obsadila Dominika Kleinová na koni BALKAN s priem. rýchlosťou 16,65km/h. Pre krívanie koňa nedokončila trať Soňa Chromeková s kobylou SUMAINA a záverečnou veterinárnou kontrolou pre krívanie neprešla ani Zuzana Vojteková s koňom USTER.

ls